https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: Zastupljenost simptoma depresije kod radno-aktivnih žena na području općine Bihać

Zastupljenost simptoma depresije kod radno-aktivnih žena na području općine Bihać



SAŽETAK
Uvod: Danas kada je depresija više od obične bolesti i ne predstavlja samo problem za pojedinca već problem cijelog društva. Kako su žene danas više izložene stresu zbog svoje uloge u porodici, radnom i životnom okruženju općenito, a samim tim i ovom zdravstvenom problemu, kroz rad ćemo pokušati istražiti koliko radni status ima uticaja na pojavu simptoma depresije kod žena koje su u radnom odnosu.
Ciljevi: Odrediti učestalost simptoma depresivnog poremećaja u radnoaktivnih žena koje su zaposlene, odrediti učestalost simptoma depresivnog poremećaja kod žena koje nisu zaposlene, utvrditi da li dob i obrazovni status imaju uticaja na pojavu simptoma depresivnog poremećaja, definisati da li je pojava simptoma depresivnog poremećaja u vezi sa socio-ekonomskim faktorima.
Metodologija: Istraživanje je bilo populaciono-prospektivna, analitičko-deskriptivna studija poprečnog presjeka, bazirano na analizi stepena uticaja socijalno-ekonomskih i ambijentalnih faktora, tačnije statusa zaposlenosti na pojavu depresije na unaprijed određenom prostoru posmatranja, obuhvatajući žensku populaciju stanovništva na nivou opštine Bihać, koja je imala za cilj identifikaciju rizičnih faktora sredine, temeljenih na statusu zaposlenja ispitanica, koji mogu rezultirati depresijom. Za otkrivanje zastupljenosti simptoma depresivnog poremećaja korišten je standardizirani skaler Hopkins Syptoms Cheklist (HSCL¬25)
Rezultati: U pogledu strukture ispitanica po starosnoj dobi, obrazovanju i radnom statusu utvrđeno je da su sve tri varijable statistički značajni prediktori broja simptoma i intenziteta depresije. Također je utvrđeno da općenito socioekonomske karakteristike igraju važnu ulogu u razvoju simptoma depresije.
Zaključak: Nema značajne razlike u učestalosti simptoma depresije između radno-aktivnih zaposlenih žena i nezaposlenih žena osim u slučaju doživljaja osjećaja beznandežnosti, koji je signifikantno više zastupljen u grupi nezaposlenih, međutim intenzitet i frekvencija simptoma depresivnog poremećaja veći je kod nezaposlenih žena.
Ključne riječi: depresija, zaposleni, nezaposleni, simptomi depresije, socioekonomski status, Hopkins Syptoms Cheklist (HSCL¬25)


Ključne reči :

Tematska oblast: Zdravstvena njega

Datum: 04.01.2022.

Informatika u biomedicini 2022


Ostali radovi sa konferencije


Pretraži radove

https://www.high-endrolex.com/10