https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: UKLANJANJE ŠESTOVALENTNOG HROMA Cr(VI) IZ VODENOG RASTVORA ADSORPCIJOM NA KAOLINU

UKLANJANJE ŠESTOVALENTNOG HROMA Cr(VI) IZ VODENOG RASTVORA ADSORPCIJOM NA KAOLINU

1. Бранко Шкундрић, Академија наука и умјетности Републике Српске, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Rada Petrovic, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Jelena Penavin-Škundrić, Природно-математички факултет Бања Лука, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Драгана Гајић, Природно-математички факултет Бања Лука, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Darko Bodroža, Технолошки факултет Универзитета у Бањој Луци, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina

U radu je analizirana adsorpcija šestovalentnog hroma, Cr(VI), iz vodenog rastvora na prirodnoj glini kaolinu (rudnika kaolinita “Motajica”, Kobaš, Srbac). Ispitivan je uticaj: mase adsorbensa, vremena kontakta, pH rastvora i temperature na efikasnost adsorpcije. Nađeno je da su optimalni parametri adsorpcije: masa adsorbensa od m=0,5 g; vrijeme kontakta t=1 čas; pH vrijednost rastvora pH=3,0 i temperatura od T=35ºC, a efikasnost uklanjanja pri ovim parametrima iznosi 31,12%. Adsorpcija šestovalentnog hroma, Cr(VI), iz vodenog rastvora na prirodnoj glini kaolinu pri nađenim optimalnim uslovima rezultat je elektrostatskih interakcija
Eksperimentalni podaci analizirani su primjenom tri linearizovana adsorpciona modela: Freundlich-ovom, Langmuir-ovom i Temkin-ovom. U procesu adsorpcije šestovalentnog hroma, Cr(VI), na kaolinu Freundlich-ov model izoterme ima najveću vrijednost koeficijenta korelacije (R2=0,961) i stoga najbolje opisuje ravnotežne pojave pri adsorpciji Cr(VI) na ovom adsorbensu. Na osnovu vrijednosti Freundlich-ove konstante, KF (=0,0416 (mgg-1)(mgL-1)1/n), a koja je povezana sa adsorpcionim kapacitetom adsorbensa, zaključuje se da kaolin ima relativno nizak adsorpcioni kapacitet prema šestovalentnom hromu, Cr(VI). Druga Freundlich-ova konstanta, n, vezuje se za adsorpcioni intezitet adsorbensa i heterogenost površine. Dobijena vrijednost za n, je veća od jedinice (n=1,2516) i ukazuje da se radi o favorizovanoj adsorpciji.
Na osnovu dobijenih i analiziranih rezultata adsorpcionog procesa zaključuje se da prirodna glina kaolin pokazuje dovoljnu efikasnost uklanjanja da se može koristiti kao adsorbens za uklanjanje šestovalentnog hroma, Cr(VI), iz vodenog rastvora.

Кључне речи :

Тематска област: СИМПОЗИЈУМ А - Наука материје, кондензоване материје и физикa чврстог стања

Датум: 06.07.2020.

Contemporary Materials 2020 - Савремени материјали


Остали радови са конференције


Претражи радове

https://www.high-endrolex.com/10