1. Нина Судимац, Bahamas
Predmet rada je problem uzlaznih akcenata kod govornika sa područja bliskih standardnojezičkoj normi, koji duži period žive i rade na prizrensko-timočkom području. Tom prilikom pominjemo rezultate i zaključke do kojih su došli P. Ivić i I.Lehiste, A. Peco i P. Pravica, J. Jokanović Mihajlov, a onda ćemo videti kakve rezultate daju najnovija istraživanja D. Sredojevića i Lj. Subotić, da bismo na kraju predstavili rezultate analize primera „našeg“ istraživanja.Sve reči analizirane u ovom istraživanju ekscerpirane su iz Rečnika Matice srpske. Birane su dvosložne i trosložne reči kod kojih je vokal pod uzlaznim akcentom – kratkim i dugim. Rezultati analize zavisili su od suglasničkog okruženja akcentovanog vokala. Isključivo su birane reči kod kojih se akcentovani vokal nalazio u okruženju zvučnih i bezvučnih eksploziva, zvučnih i bezvučnih frikativa i zvučnih afrikata. Reči su se nalazile u medijalnoj rečeničnoj poziciji.
U radu će biti predstavljeni rezultati analize reči koje su izgovorili ispitanici poreklom sa istočnohercegovačkog i šumadijsko-vojvođanskog govornog područja, koji duže od tri godine žive i rade na prizrensko-timočkom govornom području.
U radu su korišćene metode eksperimentalne fonetike. Snimanje je izvršeno uz stručnu pomoć profesora Akcentologije srpskog jezika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu – Aleksandre Lončar Raičević. Korišćen je program Speech Filing System. U tabelama će biti predstavljeni rezultati analize do kojih smo došli i tu će se nalaziti reultati trajanja i fekvencije osnovnog tona i akcentovanog i postakcenatsog vokala.
Cilj rada jeste ispitati da li su se uzlazni akcenti promenili pod uticajem ekspiratornog akcenta u okruženju i u kojoj meri.
Preliminarni rezultati pokazuju da se dugouzlazni veoma dobro čuva, dok je u rečima sa kratkouzlaznim akcentom primećena težnja ka skraćivanju i približavanju kratkosilaznom.
Кључне речи :
Тематска област:
Хуманистичке науке
Датум:
15.10.2014.
7. Studenti u susret nauci sa međunarodnim učešćem, StES2014