1. Danica Milošević, Bahamas
Rad će se baviti strategijama opstanka kojima junakinje u romanu Memoari preživele autorke Doris Lesing pribegavaju da bi ukazao na oblike borbe putem kojih je za ženu moguće da preživi, održi svoj integritet, izgradi svoj identitet u društvu u kojem je opstanak ugrožen kako prirodnom tako i društvenom katastrofom distopijske vizije koju Lesingova stvara.
U radu će se analizirati dva ženska lika: Preživela, koja je istovremeno narator u romanu ali i pisac memoara, sredovečna žena bez sopstvene porodice, i napuštena devojčica Emili Kartrajt koju Preživela prima u svoj dom u najkritičnijem trenutku njenog odrastanja- u pubertetu. Za rad će biti značajno kako odrasla, zrela žena pokušava da se izbori za svoj lični, ali i opstanak devojčice Emili, kojoj postaje druga majka, a sa druge strane kako devojčica Emili, puna životne energije, izgrađuje svoj identitet i pokušava da preživi dok se istovremeno, u ulozi starije sestre, brine o napuštenoj deci koja lutaju ulicama grada koji je postao opasna sredina za život ljudi.
Da bi se objasnile strategije opstanka kojima se junakinje koriste, rad će se pozvati na feminističku teoriju koju je Džudit Batler iznela u svom eseju Antigonin zahtev. Takođe, rad će se pozvati i na arhetipove kolektivno nesvesnog kod Junga, da bi se analizirao unutrašnji svet junakinja, odnosno njihovo nesvesno, koje je izvor kreativnog potencijala u njihovoj borbi za opstanak.
Cilj rada je da pokaže da feministička teorija može da ponudi dobru osnovu za izgrađivanje uspešnih ženskih strategija opstanka, što će se najbolje videti na primeru junakinja u romanu.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Humanističke nauke
Datum:
31.10.2013.
Br. otvaranja:
136
6. naučno-stručni skup Studenti u susret nauci sa međunarodnim učešćem - STES