1. Lala Ceklic,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Uvod.Anti- VEGF već duže vrijeme ima indikaciju u liječenju proliferativne dijabetične retinopatije. Posebno u 2015. godini u visoko-rangiranoj međunarodnoj stručnoj-medicinskoj literaturi, objavljeno je dosta radova koji ukazuju na prednost anti-VEGF terapije u odnosu na panretinalnu laserfotokoagulaciju. Takodje, ispitivani su i efekti anti-VEGF na perifernu ishemiju. Uočeno je da je učestalost hemoftalmusa niža kod liječenih s anti-VEGF u poređenju s onim koji su podvrgnuti panretinalnoj laser terapiji (4% prema 15%). Da li laserfotokoagulacija u eri medikamentoznog liječenja retinalne ishemije ima budućnost i u kojim indikacijama?
Cilj predavanja je iznijeti najnovije publikovane stavove opšte prihvacene u ekonomski razvijenom dijelu svijeta. Klasifikacija proliferativne dijabetične retinopatije prema težini bolesti i ICD-10 šifriranje.
Pored teoretskih prikaza međunarodnih preporuka i rezultata mulicentričnih kliničkih studija koje su poredile dugotrajne efekte obe metode liječenja, u okviru predavanja biće prikazani i slučajevi iz svakodnevne kliničke prakse.
Zaključak. Anti-VEGF terapija u današnje vrijeme ima superiorne rezultate u pređenju s klasičnim liječenjem proliferativne dijabetične retinopatije. Indikacije za laserfotokoagulaciju se sužavaju na strogo određene indikacije. Obe metode imaju svoje prednosti i nedostatke i potreba za usaglašenim koncenzusom još uvijek postoji, kao i čvrsto potkrijepljeni dokazi da obe metode imaju svoju opravdanost u prevenciji slabovidosti i slijepila uzrokovanih proliferativnom dijabetičnom retinopatijom.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Retina
Datum:
08.03.2017.
Drugi kongres oftalmologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem