1. Bojana Veličković, Azerbaijan
U radu su uporedno prikazane postojeći tehnološki postupak izrade unutrašnjeg suda kotla C-40, GMEL postupkom, i predlog novog rešenja u čijoj osnovi je primena pomoćnog pribora. Proces projektovanja pomoćnog pribora ilustruje se kroz tri razvijena idejna rešenja.
• Prvo rešenje je zasnovano na primeni stalnih i elektro magneta. Mana mu je veliki magnetni upliv i mogućnost izazivanja nestabilnosti električnog luka
• Mehanički ručni stezni pribor je drugo idejno rešenje. Njegovim nedostatkom se smatra promenljiva tačnost pozicioniranja.
• Sila stezanja se ostvaruje pneumatskim cilindrom. Najbliže je konačno usvojenom rešenju.
• Konačno rešenje eliminiše nedostatke prethodnih i zadržava njihove vrline. Rešeno je pozicioniranje svih elemenata unutrašnjeg suda, njihovo stezanje i neometano zavarivanje.
Primenom pomoćnog pribora prevazilaze se postojeći problemi koji se ogledaju u velikoj netačnosti pozicioniranja, promeljivim oblicima unutrašnjeg suda kao posledici nepreciznog pozicioniranja delova, sniženog kvaliteta šavova kao i u nemogućnosti prelaska na viši nivo automatizacije, odnosno primeni robota.
Pored prevazilaženja navedenih problema, primena pomoćnih pribora omogućuje povećanje proizvodnosti i snižavanje troškova čime se popravljaju ekonomski efekti, odnosno povećava se dobit privrednog društva.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Inžinjerstvo i tehnologija
Datum:
01.11.2013.
Br. otvaranja:
112
6. naučno-stručni skup Studenti u susret nauci sa međunarodnim učešćem - STES