https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: Kazuistika kornealne kaustike-prikaz slučaja

Kazuistika kornealne kaustike-prikaz slučaja

1. Aleksandra Pejić, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Miljan Šobot, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Milka Mavija, Klinika za očne bolesti UKC RS Banja Luka, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina

KAZUISTIKA KORNEALNE KAUSTIKE-PRIKAZ SLUČAJA
A. Pejić, M. Šobot, M. Mavija
Klinika za očne bolesti UKC RS, 12 beba bb, 78000 Banja Luka
pejic.aleksandra@hotmail.com

Korneosimblefaron predstavlja adhezije između tarzalne konjunktive i rožnjače. Najčešće se javlja kao posljedica trahoma, hemijskih povreda, rozacee, te u sklopu očnog ožiljavajućeg pemfigoida.
Cilj nam je bio prikazati slučaj pacijentkinje N.Š., starosti 81 godinu, upućene od strane nadležnog oftalmologa na pregled u Kliniku za očne bolesti UKC RS, pod dijagnozom korneosimblefarona na oba oka.
Vidna oštrina na oba oka je brojanje prstiju L+P+. Intraokularni pritisak na oba oka N+1dig. Biomikroskopskim pregledom prednjeg segmenta evidentiran je izražen eritem kapaka, više donjeg kapka, ptoza gornjeg kapka, koja desno prekriva 2/3 rožnjače, a lijevo ½ rožnjače. Prisutan je ankiloblefaron, madaroza, polioza, trihijaza i distihijaza, sa teleangiektazijama, te iregularnom površinom i zadebljanim rubovima kapaka. Rime palpebralis su sužene i skraćene. Punktumi i izvodni kanali Meibomovih žlijezda nisu vidljijvi, plike i karunkule zaravnjene. Tarzalna konjunktiva donjeg kapka u potpunosti je srasla sa bulbarnom konjunktivom, bez prisutnog sakusa, dok je tarzalna konjunktiva gornjeg kapka u temporalnom sektoru srasla sa bulbarnom konjunktivom, a ostali dio ruba kapka je djelimično slobodan. Izražen korneosimblefaron, rožnjača keratinizovana, bez sjaja i smanjene transparencije, vidljive iregularne površine, Fl+ u gornjoj polovini, mjestimično sa retencijom fluoresceina. Cijelom površinom rožnjače prisutna je duboka vaskularizacija. Desno je pupila blago vertikalno izdužena, a lijevo vertikalno izdužena i ascendirana ka 1h. Zbog smanjene transparencije rožnjače, dublje strukture se ne analiziraju.
Iz anamneze saznajemo da je pacijentkinja samoinicijativno od 1996. godine počela povremeno, u oba oka da ukapava limun i kombinaciju kortikosteroidnih i antibiotskih kapi. Kako navodi, nakon ukapavanja limuna, vid bi joj se razbistrio, te bi privremeno ostvarivala bolju vidnu oštrinu. Negira ranije povrede, upale očiju, kao i operativne intervencije od značaja. N. Š. je naknadno opservirana od strane psihijatra, te je dijagnostikovan depresivni sindrom, sa perceptivnim obmanama čula vida i sluha.
Pacijentkinji je objašnjeno stanje na očima, te joj je predočena moguća terapija u vidu transplantacije rožnjače, za šta pacijentkinja nije pokazala interesovanje. Nekoliko dana nakon pregleda hospitalizovana je na našoj Klinici zbog dalje obrade, te pripreme autolognog seruma. Poslije primjene propisane terapije, došlo je do diskretnog poboljšanja nalaza na prednjem segmentu oba oka, te je pacijentkinja otpuštena kući sa preporukom za kontrolu i dalju terapiju, ali nakon toga više nismo imali uvid u njeno zdravstveno stanje.




Ključne reči :

Tematska oblast: Rožnjača, vežnjača

Datum: 28.04.2017.

Drugi kongres oftalmologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem


Ostali radovi sa konferencije


Pretraži radove

https://www.high-endrolex.com/10