1. Aleksandra Šljivar, Albania
2. Maja Đorđević, Serbia
Uvod: Stečena autoimuna mijastenija gravis (MG) je organ-specifična autoimuna bolest kod koje antitela (At) usmerena prema nikotinskom acetilholinskom receptoru (nAChR) postsinaptičke membrane mišića dovode do poremećaja neuromišićne transmisije sa posledičnom pojavom slabosti i patološke zamorljivosti skeletnih mišića. U poslednjih nekoliko godina uočen je značajan porast broja bolesnika sa MG sa početkom posle pedesete godine života, a naročito porast broja obolelih muškaraca.
Cilj: Ispitivanje sociodemografskih i kliničkih karakteristika bolesnika sa MG starih (MGS) u poređenju sa bolesnicima sa MG ranog početka.
Materijal i metode: Ova retrospektivna studija obuhvatila je 527 bolesnika koji boluju od MG, medju kojima je 338 bolesnika imalo MGS, sa nastankom bolesti posle pedesete godine života. Kontrolnu grupu predstavljalo je 189 bolesnika sa početkom MG pre pedesete godine života. Svi pacijenti su lečeni na Klinici za neurologiju Kliničkog centra Srbije.
Rezultati: U grupi bolesnika sa MGS uočena je tri puta veća učestalost muškog pola. Provokativni faktori za nastanak bolesti bili su značajno redji u ovoj grupi obolelih. Očni simptomi su inicijalno bili češći u grupi MGS pacijenata, gde je i inače bila značajno češća očna forma bolesti. Teža klinička ispoljavanja bila su nešto češća u grupi mladjih pacijenata, dok je tok bolesti u MGS grupi bio signifikantno lošiji u poredjenju sa MG mladih. Procenat bolesnika sa pozitivnim AChR antitelima, kao i onih sa ekstratimičnim malignitetom bio je veći u MGS grupi pacijenata .
Zaključak: Rezultati naše studije ukazuju da se MG kasnog životnog doba razlikuje od MG mladjeg životnog doba u brojnim kliničkim, a pretpostavlja se i patogenetskim mehanizmima.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Medecinske i zdravstvene nauke
Datum:
31.10.2013.
Br. otvaranja:
110
6. naučno-stručni skup Studenti u susret nauci sa međunarodnim učešćem - STES