https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: Značaj faktora rizika od strane deteta i majke na refrakcioni status i biometrijske karakteristike oka prematurusa

Značaj faktora rizika od strane deteta i majke na refrakcioni status i biometrijske karakteristike oka prematurusa

1. Milena Vujanović, Klinika za očne bolesti KC Niš, Serbia

Cilj: Prikazati uticaj faktora rizika od strane majke i strane deteta na refrakcioni status i biometrijske karakteristike oka prevremeno rođene dece.
Ispitanici i metode: Ispitivanje je bilo sprovedeno kao prospektivna studija na Klinici za očne bolesti Kliničkog centra u Nišu tokom 2014 godine. Ispitivanjem je bilo obuhvaćeno 250 prevremeno rođene dece starosti devet meseci života. Kontrolnu grupu činilo je 250 terminske novorođenčadi iste starosti. Pregled se sastojao od sledećih koraka: prikupljanje heteroanamnestičkih podataka o postojanju faktora rizika za prevremeno rođenje, uvid u medicinsku dokumentaciju o dotadašnjem lečenju, procena vidne oštrine deteta, ortoptički pregled, određivanje refrakcionog statusa u cikloplegiji, pregled očnog dna, pregled prednjeg segmenta oka, ultrazvučni pregled oka.
Rezultati: U studijskoj grupi od 250 nedonoščadi 134 (53.60%) je bilo muškog pola, a 116 (46.40%) ženskog pola. Slična je bila polna struktura i u kontrolnoj grupi (M:Ž = 51.20% : 48.80%). Najčešća refrakciona greška kako u studijskoj tako i u kontrolnoj grupi bila je hipermetropija (28.40% : 39.60%), dok je miopija statistički značajno bila češća u studijskoj grupi (13.20% : 1%). U studijskoj grupi nađena je statistički značajno manja dubina prednje očne komore, veća debljina sočiva i nešto veća zakrivljenost rožnjače u odnosu na kontrolnu grupu. Od faktora rizika od strane deteta koji utiču na pojavu miopije i hipermetropije kao i na biometrijske parametre oka najjači uticaj imaju gestacijska starost i telesna masa na rođenju, primena mehaničke ventilacije i oksigenoterapije, visina Apbgar skora u 1 minutu, kao i prisustvo intrakranijalnih hemoragija, sepse, pneumonije.Od faktora rizika od strane majke najjači uticaj na pojavu refrakcionih anomalija kao i na biometrijske parametre oka pokazali su: održavana trudnoća (hipertenzija, preeklampsija, DM), višeplodna trudnoća, započinjanje trudnoće metodama asistirane reprodukcije, starost majke preko 40 godina, pušenje.
Zaključak: Dokazani visok uticaj faktora rizika od strane deteta ali i od strane majke na refrakcioni status i biometrijske parametre oka nedonoščeta, se može iskoristiti kao vodič za rani skrinig refrakcionih anomalija, te time sprečavanje pojave slabovidosti i razrokosti kod ove vulnerabilne populacije dece.

Ključne reči :

Tematska oblast: Pedijatrijska oftalmologija

Datum: 14.04.2017.

Drugi kongres oftalmologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem


Ostali radovi sa konferencije


Pretraži radove

https://www.high-endrolex.com/10