1. Valentina Veselinović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Dubravka Marković, Serbia
UVOD: Najčešći način retiniranja fiksnih nadoknada na implantima je cementiranje. Dentalni cementi, ispunjavajući prostor između abatmenta i nadoknade, kompenzuju neslaganja u nalijeganju dvije površine i obezbjeđuju retenciju fiksne nadoknade na suprastrukturi. Cementirana nadoknada je u funkciji, u usnoj duplji izložena brojnim uticajima koji mogu uticati na njenu retenciju, od kojih su najznačajniji faktori mastikatorno opterećenje, promjene temperature i visok stepen vlage. Slabljenje retencione sile dovodi do pokretljivosti nadoknade i rascementiravanja. Simulacija uslova u usnoj duplji se in vitro postiže termocikliranjem i mehaničkim cikličnim opterećenjem u mašini za vještačko starenje.
CILJ: Utvrditi efekat termocikliranja i kompresivnog mehaničkog opterećenja, kao simulacije uslova u usnoj duplji, na retencijsku snagu privremenog cementa korištenog za cementiranje kruna na implantima.
MATERIJAL I METOD: Deset livenih superstruktura je cementirano na implantne abatmente (Easy abatment, NP Nobel Biocare) sa zink oksid non eugenol privremenim cementom. U toku vezivanja cementa na superstrukture je primjenjen kontrolisani pritisak od 5 kg. Uzorci su zatim pohranjeni u toku naredna 24 sata u uslovima 100% vlage i temperature od 37 stepeni C, nakon čega su podvrgnuti termocikliranju. Eksperimentalni uzorci su podvrgnuti mehaničkom cikličnom opterećenju u mašini za simulaciju žvačnih ciklusa, pri čemu je odgovarajući broj ciklusa odgovarao određenom vremenskom periodu funkcije u usnoj duplji. Retenciona sila, neophodna za odvajanje nadoknade od abatmenta, je mjerena u Univerzalnoj Instrom mašini za testiranje. Zabilježena je retenciona sila 24 sata nakon cementiranja, bez aplikacije opterećenja, a zatim nakon aplikacije 192, 2500, 5000 i 10 000 ciklusa mehaničkog opterećenja, što je odgovaralo periodima od 7 dana, 3 mjeseca , 6 mjesci i 12 mjeseci funkcije u usnoj duplji.
REZULTATI: Vrijednost retencione sile se mijenjala pod uticajem termocikliranja i u zavisnosti od broja ciklusa mehaničkog cikličnog opterećenja. Srednja vrijednost sile odvajanja se kretala od 4,5 kod neopterećenih uzoraka pa do 18 N kod uzoraka nakon 10 000 ciklusa.
ZAKLJUČAK: Mastikatorna opterećenja, uslovi vlage i temperaturnih promjena značajno utiču na jačinu veze nadoknade i implantnog abatmenta a samim tim i na stabilnost i dugotrajnost nadoknade u funkciji.
Кључне речи :
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б: Биоматеријали и наномедицина
Датум:
06.06.2013.
Бр. отварања:
247
Contemporary Materials - 2013 - Савремени материјали