1. Milesa Srećković, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Bulevar Kralja Aleksandra 73, Serbia
2. Aco Janicijević, Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, Srbija, Serbia
3. Aleksandar Bugarinović, Telekom, republikaa srpska BiH,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
ANALITIČKI I EKSPERIMENTALNI PRILAZ INTERAKCIJI LASERA SA RAZNIM MATERIJALIMA
Milesa Srećković1, Dragan Družijanić1, Aco Janićijević2, Milovan Janićijević3, Aleksandar Bugarinović4, Slađana Pantelić1, Suzana Polić5, ,
1Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Srbija, e-mail: esreckov@etf.rs
2Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu, Srbija, e-mail: janicaco@tmf.bg.ac.rs
3Metalac A. D., Gornji Milanovac, Kneza Aleksandra 212, Srbija
4Telekom, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina, e-mail: aleksandar.bugarinovic@mtel.ba
5Centralni institut za konzervaciju, Beograd, Srbija
Sažetak: Interakcija koherentne svetlosti sa materijalom je, zavisno od izabranih dijapazona energije (gustine snage), već dugo predmet istraživanja. Prilazi putem formalizama: termalnih, hidro-gasodinamičkih, modela sličnosti, su dalje adaptirani, jer je trebalo da se uključi i prilaz sa ultrakratkim impulsima, gde se izlaz traži na različite načine. Jedan od prilaza uzima samo parametre, koji su relevantni i razdvaja doprinose rešetke i elektrona u fizičkim karakterističnim parametrima od interesa za modelovanje interakcije, a drugi menja iz osnova modelovanje. Kontrola eksperimenata (plazma procesa, izbačene mase i sl. ) bi donela još mnogo novih nepoznanica i novih pitanja. Vremena izlaganja, dužina impulsa, nelinearna promena parametara, komplikuju generalne prilaze i razlika se sama po sebi pojavljuje u zavisnosti od cw do atto i zepto oblasti. U ovom radu se, pored naših eksperimenata sa poznatijim laserima,( za Nd3+:YAG i CO2 lasere) , uključuje i rad sa aleksandritnim laserom. (Prelazi u samom alekandritnom laseru se prate sa više modela(u odnosu na broj nivoa). Ovde su predstavljeni eksperimenti u režimu impulsnog rada na 755 nm, (15 J, 1 Hz, 10 ms i raznim brojevima impulsa (5-10)), u istu metu, za uzorke različitih vrsta. Eksperimenti su vršeni sa dve polarizacije i praćeni su rezultati na oblik oštećenja. U nekim modelima se ne uključuje polarizacija i taj važan parameter ulaznog snopa.
Samo prilazi sa generalizovanim Frersnel-ovim formulama se tu mogu uključiti. Wiedeman-Frantz-Lorentz-ov zakon i formulacija Lorentz-ovog broja može bar kvalitativno da ukaže na tendencije promene parametara, koji će se uključivati u simulaciju modelovanja interakcije (doprinose rešetke i elektrona u fizičke veličine (električnu i termalnu provodnost, specifične toplote) Eksperiment će biti analiziran, putem elektronske i optičke mikroskopije. Softverska podrška je uključena na rezultate analiza oštećenja -putem Image J i drugih programa, kao i izabranim simulacijama deskripcije (temperaturna polja, naponi...) u nekom od postojećih programa, tipa Comsol, Numerics i Zemax. Diskuotovaće se i razne deskripcije interakcije preko njih.
Ključne reči :
Tematska oblast:
SIMPOZIJUM A - Nauka materije, kondenzovane materije i fizika čvrstog stanja
Datum:
31.07.2017.
Contemporary Materials 2017 - Savremeni Materijali