1. Dejan Radivojev, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Serbia
2. Dragan Panić, Serbia
3. Strahinja Marjanović, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Serbia
Nedovoljno poznavanje saobraćajnih propisa, odnosno pravila ponašanja učesnika u saobraćaju često doprinosi povećanom broju saobraćajnih nezgoda. U stvaranju navika i stavova značajnu ulogu poseduju obrazovne institucije. Zbog nedovoljnog fonda časova posvećenim saobraćajnom obrazovanju i vaspitanju u proces edukacije i prevencije se uključuju i auto sportski klubovi. Preventivni model se zasniva na aktivnostima čiji je osnovni zadatak da se utiče na promenu i razvoj svesti kod mladih ili budućih vozača. Kroz edukativna i interaktivna predavanja mladi su iznosili svoje mišljenje o faktorima koji direktno utiču na sposobnosti vozača u saobraćaju. Rezultati anketa predstavljaju odraz saobraćajnog okruženja u kojima mladi odrastaju i na temelju istih možemo preventivno delovati na faktore koje su mladi okarakterisali kao najdominantniji.
Kao najčešći faktor koji ometa mlade vozače u toku vožnje je upotreba mobilnih telefona koje direktno utiče na sposobnosti kako vozača tako i ostalih učesnika u saobraćaju. Prema istraživanjima koja su sprovedena u svetu uzrok svake četvrte saobraćajne nezgoda je korišćenje mobilnih telefona.
Najznačajniji sistem bezbednosti u vozilu predstavlja sigurnosni pojas, zato je povećanje upotrebe sigurnosnog pojasa od vitalnog značaja za smanjenje posledica saobraćajnih nezgoda. Stavovi mladih učesnika u saobraćaju su veoma podeljena, ali smanjenje poginulih i povređenih u saobraćaju upravo doprinosi sigurnosni pojas sa ostalim sistemima pasivne bezbednosti.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Bezbjedniji učesnici u saobraćaju
Datum:
18.06.2016.
V Međunarodna konferencija ''Bezbjednost saobraćaja u lokalnoj zajednici''
Stranice u zborniku:
275 - 280