1. Stefan Kremenović, Univerzitetski klinički centar Republike Srpske,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Uvod/cilj: Preeklampsija je stanje koje karakteriše novonastala hipertenzija i proteinurija kod trudnica iznad 20. nedjelje trudnoće. Javlja se u 3-8% trudnoća i čini oko 15% uzroka smrti trudnica. Patofiziologija same bolesti je još uvijek nerazjašnjena, ali se smatra da su najčešći uzroci abnormalna placentacija i povećanje koncentracije placentarnih antiangiogenih faktora- SFLT1 (solubile fms-like tyrosine kinase-1) i PIGF (placental growth factor). Cilj rada je utvrditi uticaj povišenog SFLT-1/PIGF na ishod trudnoće kod trudnica koje boluju od preeklampsije.
Materijal i metode: Ovom retrospektivnom monocentričnom studijom obuhvaćeno je 236 nulipara sa jednoplodnom trudnoćom, koje su u 2021. godini hospitalizovane na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske zbog novootkrivene hipertenzije. Trudnice su imale u prosjeku 33±4,2 godine, ispod 34. gestacione nedjelje, sa vrijednostima sistolnog pritiska >140 mmHg i dijastolnog >90 mmHg. Trudnicama je iz seruma određivan SFLT1/PIGF uz pomoć Elecsys® imunoeseja.
Rezultati: Vrijednosti ovog odnosa podijeljene su u tri kategorije: <38>85 visokorizični (94 trudnice, 39,83%). Neželjeni ishod (smrt majke ili mrtvorođenost) imale su 84 trudnice (35,59%) iz kategorije visokorizičnog odnosa (X̄ 228). Ostale trudnice iz visokorizične grupe porodile su se unutar 3 dana, iz srednjerizične grupe (X̄ 64) za 10 dana i niskorizične (X̄ 16) za 24 dana.
Zaključak: Povišen SFLT1/PIGF povećava rizik za jatrogeni prematuritet i neželjeni ishod kod trudnica sa preeklampsijom iz visokorizične kategorije.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Medicina
Datum:
02.01.2022.
Informatika u biomedicini 2022