https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: Refraktivna hirurgija LASIK ili PRK metodom - šta je bolje za mog pacijenta?

Refraktivna hirurgija LASIK ili PRK metodom - šta je bolje za mog pacijenta?

1. Mirko Jankov, Albania

Cilj: Predstavljanje dva glavna modaliteta refraktivne hirurgije rožnjače excimer laserom LASIK i PRK i diskusija po pitanju prednosti i nedostataka svake od njih.

Metodi: Refraktivne mane oka mogu biti korigovane promenom prelomne moći rožnjače ili promenom jačine sočivnog sistema. Prvi pristup je dobio na zaletu od početka primene fotoablacije excimer laserom 90-ih godina prošlog veka, koji sa do tada neviđenom preciznošću može promeniti oblik rožnjače sa minimalnim komplikacijama. Dva glavna metoda su: površne ablacije (PRK, LASEK i EpiLASIK) s jedne strane i LASIK s druge. Iako je LASIK danas najčešće primenjivana intervencija u oftalmologiji, jedan broj refraktivnih hirurga okreće se nazad ka površnim ablacijama.

Rezultati: Više kriterijuma je primenjeno radi definisanja najboljeg terapijskog metoda, a individualizacija za svakog pacijenta je izuzetno bitna. U slučaju suvog oka PRK je bolje rešenje jer manje oštećuje nervne završetke u rožnjači i time smanjuje rizik od razvoja ili pogoršanja stanja suvog oka posle intervencije. S obzirom da se pri PRK metodi ablacijom uklanja samo ona količina tkiva koja je potrebna za promenu zakrivljenosti rožnjače, indikovana je njena primena u slučajevima tanke rožnjače. Po pitanju bola i brzine oporavka LASIK je bolja opcija, pa su to uglavnom razlozi zašto se pacijenti odlučuju za ovaj metod. Po pitanju broja komplikacija, PRK je u prednosti kao jednostavnija procedura, dok LASIK ima veći broj komplikacija vezanih za pravljenje lamele i njeno zbrinjavanje u postoperativnom toku. Procenat ozbiljnih komplikacija za vid je veći kod LASIK nego kod PRK metode, ali se najveći deo njih može smanjiti pravilnim izborom pacijenta. Što se tiče refraktivne dorade, kod LASIK metoda je to moguće brže i jednostavnije uraditi, dok je za PRK potrebno duže čekanje za stabilizaciju dioptrije i metaboličko stišavanje rožnjače, te pacijent prolazi kroz isto tako bolan i spor period oporavka kako i pri prvoj intervenciji. Po pitanju refraktivnih rezultata, LASIK brže dostiže željenu korekciju nego PRK, dok su dugoročni rezultati istovetni kod obe metode.

Zaključak: Pravilan odabir pacijenata i primena odgovarajuće LASIK ili PRK metode je ključan parametar za zadovoljavajući rezultat posle refraktivne hirurgije, a na zadovoljstvo pacijenta. Dobro poznavanje indikacija, kontraindikacija, mogućih komplikacija, kao i načina prevencije i zbrinjavanja istih, važni su elementi za dobrog refraktivnog hirurga.

Tematska oblast: retraktivna hirurgija

Uvodni rad: Da

Datum: 26.04.2012.

Br. otvaranja: 820

II Kongres oftalmologa BiH


Ostali radovi sa konferencije


Pretraži radove

https://www.high-endrolex.com/10