1. Mladen Amović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Topografske karte detaljno i geografski konkretno prikazuju oblike i objekte na površi Zemlje, koji zajednički posmatrani i misaono povezani, daju prikaz stvarnosti. One omogućavaju dobijanje potpune i vjerne slike mjesnih prilika, odnosno predstava manjih dijelova Zemljine površi.
Topografija na ovim područjima ima dugu tradiciju. Prvo u Kraljevini Jugoslaviji pa onda i u SFR Jugoslaviji od 1946. do 1967. godine nekoliko puta je vršen premjer na osnovu kojih su bile izrađivane topografske karte. Vremenom poseban značaj se počeo davati kvalitetu samih karata. To je najbolje bilo moguće prikazati početkom izrade digitalnih karata, odnosno digitalizacijom kartografskog sadržaja.
Od 2002. godine u Bosni i Hercegovini je pokrenut projekat izrade Digitalne topografske karte za teritoriju Bosne i Hercegovine u razmeri 1:25000 i 1:50000, a u sklopu nje i za sve veće gradove. Taj projekat predstavlja važan korak kartografije kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Republici Srpskoj. Međutim, kvalitet same karte je najvažniji za korisnike pa je zato na taj segment potrebno obratiti najviše pažnje. U radu je data ocjena kvaliteta sadržaja Topografske karte Banja Luke u razmjeru 1:25 000 (TK25). Prvo je izvršena apriorna ocjena kvaliteta u samom uvodu u izradu karte, a zatim na osnovu lista TK25/1/2/3/4 karte je izvršena evaluacija kvaliteta sadržaja. Sadržaj karte je upoređen sa stvarnom situacijom na terenu, koristeći terestička mjerenja i opažanja. Kvalitet evaluacije je pratio ISO standarde: ISO 19113:2002 GI za definisanje principa kvaliteta, ISO 19114:2003 GI za definisanje procedura za kvalitet evaluacija i ISO/TS 19138 za mjerenje kvaliteta podataka.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Inžinjerstvo i tehnologija
Datum:
03.11.2013.
Br. otvaranja:
143
6. naučno-stručni skup Studenti u susret nauci sa međunarodnim učešćem - STES