1. Dijana Drljača, Tehnološki fakultet Univerziteta u Banjoj Luci,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Božo Dalmacija, Prirodno matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu ži, Serbia
3. Ljiljana Vukić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Slobodanka Zorić, a.d.vodovod,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Biološki procesi uklanjanja amonijum jona iz vode za piće, poput biofiltracije, zauzimaju sve više pažnje, s obzirom da se primjenom ovih procesa mogu izbjeći toksični nusproizvodi dezinfekcije, ali i problemi koji se pojavljuju u distribucionom sistemu.
Istraživanja su sprovedena na poluindustrijskom postrojenju ("Pilot") u a.d. „Vodovod“ Banja Luka projektovanom za ispitivanje i optimizaciju procesa pripreme vode za piće iz površinske vode (rijeka Vrbas).
Ciklus istraživanja biološkog uklanjanja amonijum jona na filterima proveden je u ljetnom, jesenjem i zimskom periodu pri hidrauličkom opterećenju sirove vode od 1,2 – 2 m3/h.
Biološka filtracije na poluindustrijskom postrojenju, praćena je na jedno- i dvo-medijumskim filterima uz promjenu brzine filtracije i temperature ulazne vode. Pri brzini filtracije od 3,3 m/h nije postignuta potpuna nitrifikacija. Nepotpunost nitrifikacije ogleda se u nepotpunosti njene druge faze – nitratifikacije, dok je proces nitritifikacije konstantan na oba filtera (pijesak; pijesak+antracit), za sve primijenjene inicijalne koncentracije amonijum jona (γ = 0,6-1,3 mg NH4-N/L). Pri brzini filtracije od 0,8 m/h postiže se potpuna nitrifikacija čak i pri snižavanju temperature sa 11,1 na 8,8°C.
Ključne reči :
Tematska oblast:
Hemijske tehnologije
Datum:
30.06.2016.
XI Savjetovanje hemičara, tehnologa i ekologa Republike Srpske