https://www.high-endrolex.com/10

eKonferencije.com: DVOGODIŠNJE PRAĆENJE PACIJENTA OBOLELOG OD OSTEOPETROZE - PRIKAZ SLUČAJA

DVOGODIŠNJE PRAĆENJE PACIJENTA OBOLELOG OD OSTEOPETROZE - PRIKAZ SLUČAJA

1. Dragana Mitić

Uvod. Osteopetroza je retka hereditarna metabolička bolest kostiju, prouzrokovana insuficijencijom osteoklasta. Zbog smanjene aktivnosti osteoklasta poremećen je proces remodelovanja kosti što dovodi do osteoskleroze trabekularne kosti i hiperostoze kortikalne kosti. Kosti su guste, sklerotične i krhke, a medularni prostor je sužen. Rad predstavlja prikaz slučaja pacijenta N. B. starog 42 god., po zanimanju metalostrugar. U ambulantu dolazi zbog bola u lumbalnom delu kičme, levom kuku i preponi, duž leve noge i trnjenja sedalnog predela. Nakon kliničkog pregleda i radiološke obrade lumbalne kičme i karlice (polja razređenja i zgušnjenja karličnih kostiju ) upućen na IOHB „ Banjica “ gde je urađena biopsija leve bedrene kosti i potvrđena patohistološka dijagnoza :osteopoikilozis ( benigna osteosklerotična displazija ). Od ostalih dijagnostičkih procedura urađena je osnovna laboratorija,PTH,markeri koštanog metabolizma osteokalcin i Beta crosslaps, DEXA (lumbalni deo KS: BMD 1,398g/cm², T- score L1-L4 + 2,1SD, Z- score +2,3SD, desni kuk : BMD 1,482g/cm²,T- score +2,9SD, Z- score+ 3,0SD) i EMNG donjih ekstremiteta.

Metodologija. Pacijent je uključen u intenzivan fizikalni tretman: magnetoterapija, elektroterapija, mehanoterapija i kineziterapijski program u 6 navrata tokom dvogodišnjeg praćenja. Prvi i drugi put u trajanju od 20 i 15 dana sa pauzom od mesec dana,a potom su ponavljani tretmani na 6 meseci po 15 dana. Praćenje efekata fizikalne terapije vršeno je merenjem intenziteta bola vizuelnom analognom skalom, merenjem obima pokreta u lumbalnom delu kičmenog stuba i koksofemoralnim zglobovima i manuelnim mišićnim testom. Merenje je obavljeno na početku lečenja, nakon mesec dana i nakon narednih tretmana.Rezultati postignuti nakon 6 meseci su se na dalje održavali u sledećim merenjima.

Cilj. Ovaj rad prikazuje značaj efikasnosti primenjenih fizikalnih procedura,redovne obnove fizikalne terapije u određenim vremenskim razmacima , kao i edukacije pacijenta u procesu lečenja.

Rezultati. Primenjena fizikalna terapija je uslovila statistički značajnu redukciju bola, povećanje obima pokreta u merenim segmentima i jačanje mišićne snage trbušnog midera, pelvifemoralne i pelvitrohanterične muskulature kao i kvadricepsa. Redovno obnavljanje fizikalne terapije produžava trajanje remisije.

Zaključak. Fizikalna medicina i rehabilitacija pruža velike mogućnosti u poboljšanju funkcionalnog statusa i kvaliteta života pacijentima sa raritetnim bolestima koji su na lečenju simptomatskom medikamentnom terapijom.

Ključne reči :

Tematska oblast: FMR u ortopediji i traumatologiji

Uvodni rad: Da

Datum: 15.05.2012.

Br. otvaranja: 627

4. Kongres fizijatara BiH

Datoteka uz rad  (35.50 KB)


Ostali radovi sa konferencije


Pretraži radove

https://www.high-endrolex.com/10